How to, Studia przypadków |

Zastosowania komputerów przemysłowych w militarnych systemach wizyjnych.

Opublikowano: 04.05.2023
Zastosowanie:
  Zastosowania komputerów przemysłowych w militarnych systemach wizyjnych.

  Zastosowania komputerów przemysłowych w militarnych systemach wizyjnych. 

  W jednym z poprzednich artykułów "Komputery do zastosowań militarnych i dla służb mundurowych" analizowaliśmy istotne cechy i parametry tych urządzeń w kontekście zastosowań wojskowych. Tym razem pochylimy się bardziej szczegółowo nad konkretnymi przykładami ich użycia w militarnych systemach wizyjnych. 

  Najpierw odpowiedzmy sobie na najważniejsze pytanie.  
   
  Dlaczego w ogóle w wojsku przydatne jest Machine Vision?  
   
  W uproszczeniu można powiedzieć, że potrafią one zniwelować wiele błędów działania wynikających z wad i niedoskonałości, zarówno maszyn, jak i człowieka.  

  • Po pierwsze, precyzja, której nie posiada ludzkie oko oraz szybkość analizy i decyzyjności, za którymi nie jest w stanie nadążyć nasz umysł.  
  • Po drugie automatyzacja i zwiększenie skuteczności maszyn, które mimo zaawansowanej technologii są ograniczone przez czysto mechaniczną obsługę.  
  • I po trzecie, systemy wizyjne cechuje zdolność do wykonywania długotrwałych i mozolnych zadań, bez narzekania ;) 

  Powyżej wymienione przykłady są jednymi z wielu dowodów na to, że komputery przemysłowe i Machine Vision mogą znacznie poprawić wydajność i jakość systemów, maszyn i innych urządzeń militarnych. Poniżej opisujemy kilka możliwości zastosowania komputerów przemysłowych w wojskowych systemach wizyjnych. 


  Wykrywanie zagrożeń i podejrzanych zachowań 

  Komputery przemysłowe mogą przetwarzać duże ilości danych, takich jak obrazy i filmy oraz analizować je w celu wykrycia wzorców. To pozwala wskazywać na niebezpieczeństwa lub podejrzane zachowanie. Zaawansowane jednostki obliczeniowe wyposażone w odpowiednie algorytmy i układy przetwarzania obrazów pomagają w przetwarzaniu danych w czasie rzeczywistym. Jest to niezbędne w wielu zastosowaniach militarnych, takich jak:  

  • monitorowanie sytuacji na polu walki,  
  • rozpoznawanie obiektów,  
  • czy wykrywanie zagrożeń. 

  Trajektoria i namierzanie 

  Komputery przemysłowe zintegrowane z kamerami, mogą wspomagać lub nawet zastąpić zaawansowane systemy namierzania i wyznaczania trajektorii. Mówimy tu na przykład o określaniu celu, w kierunku którego ma zostać wysłany pocisk. Oczywiście nie tylko w zamiarze ataku, ale również obrony i zniwelowania skutków ostrzału. 

  Bezpieczeństwo nawigacji 

  Co prawda systemy wizyjne nie są w stanie zastąpić dokładnych i dopracowanych technik nawigacyjnych wykorzystujących GPS, ale mogą skutecznie je wspomagać. Analiza obrazu w czasie rzeczywistym pozwala obserwować otoczenia i sprawić, że pojazdy, samoloty czy łodzie będą omijały występujące, niespodziewane przeszkody na ich drodze. Połączenie systemów wizyjnych i nawigacji może więc zapewnić większe bezpieczeństwo ludzi, pojazdów i maszyn. A przy okazji zwiększy prędkość poruszania się nawet w trudniejszych warunkach. 

  Automatyzacja procesów 

  Komputery przemysłowe mogą być wykorzystane do automatyzacji procesów wizyjnych, takich jak przeglądanie nagrań z kamer, w celu zmniejszenia pracy człowieka i zwiększenia wydajności systemów wizyjnych. Innym przykładem może być ciągły nadzór czy obserwacja. Wymagać to będzie jedynie prostego komputera, a dla człowieka byłoby to zadanie bardzo mozolne i męczące. 


  Podsumowanie 

  Wszystkie wymienione zastosowania komputerów i systemów wizyjnych w wojsku umożliwiają skuteczniejsze i bezpieczniejsze działanie. Jednocześnie zapewniają żołnierzom bardziej zaawansowane narzędzia i technologie, które są niezbędne do wykonywania ich zadań. 

  Jesteś zainteresowany komputerami lub systemami wizyjnymi do zastosowań militarnych (i nie tylko)? 
  Zapraszam do kontaktu! 

   
  michal.koda@elmark.com.pl 
  887-024-475 

   

  Wizerunek autora
  Michał Koda